سهمی برای فرش در طرح اشتغال روستایی

21 آذر 1396

10 درصد از کل منابع تخصیصی از صندوق توسعه ملی برای طرح های اشتغالزایی روستایی به صنایع دستی و فرش دستباف تعلق می گیرد.

سهمی برای فرش در طرح اشتغال روستایی

10 درصد از کل منابع تخصیصی از صندوق توسعه ملی برای طرح های اشتغالزایی روستایی به صنایع دستی و فرش دستباف تعلق می گیرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، با ابلاغ آیین نامه توسعه و و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی از سوی هیات دولت، مقرر شد منابعی از صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل شده و با نرخ سود پایین در اختیار طرح های اشتغالزایی روستایی قرار گیرد که 10 درصد از این منابع به صنایع دستی و فرش دستباف تعلق خواهد داشت.

بر اساس این گزارش دولت این تصمیم را به منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی پر اشتغال اتخاذ کرده است که بر مبنای آن معادل ریالی یک میلیارد و 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی و به همین میزان آورده مؤسسات عامل برای پرداخت تسهیلات جهت توسعه اشتغال در مناطق روستایی و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی با اولویت مناطق مرزی و عشایری پرداخت می شود.

آیین نامه مذکور با رویکرد بهره گیری مؤثر از ظرفیت های جمعیت فعال کشور شامل جوانان، زنان و دانش آموختگان دانشگاهی در راستای تولید و اشتغال و با هدف ایجاد فرصت های شغلی جدید و پایدار و صیانت از مشاغل موجود به تصویب رسیده است.

کارگروه های اشتغال در استانها با مسئولیت استاندار و با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی (دبیر)، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان، مدیرکل جهاد کشاورزی استان، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان و مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری هدایت این موضوع را در سطح استانها برعهده خواهند داشت.

گفتنی است در بند (ت) از ماده 2 این آیین نامه و طبق جدول 4 آیین نامه یادشده، سهمی 10 درصدی برای صنایع دستی و فرش دستباف در نظر گرفته شده است.

 

منبع : مرکز ملی فرش ایران