فرش های مدرن را بهتر بشناسیم

14 مهر 1398

فرش مدرن چیست؟ در یک تقسیم بندی کلی می توان فرش ها را به دو دسته مدرن و سنتی تقسیم بندی کرد. فرش های سنتی در واقع همان طرح‌های اصیل ایرانی هستند که با گل‌ها و شاخ برگ‌ها، بته جقه و نقوش اسلیمی و ختایی شناخته می‌شوند و فرش‌های مدرن که چند سالی است وارد بازار فرش ماشینی ایران شده‌اند، فرش‌هایی هستندکه طرح‌های ساده و اغلب هندسی دارند و با تنوع رنگ کمتر شناخته می‌شوند. اگرچه شخصا معتقدم هنوز فرش‌های مدرن آن‌قدر فراگیر نشده‌اند که بخواهیم آن‌ها را هم ردیف با فرش‌های سنتی در یک دسته مجزی قرار دهیم اما به هرحال این فرش‌ها هم بخشی از بازار فرش ایران را به خود اختصاص داده‌اند و همانطور که طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن رونق بیشتری پیدا کرده، استفاده از فرش‌های مدرن متناسب با آن هم بیشتر شده است.

فرش های مدرن را بهتر بشناسیم

فرش ماشینی در انواع و اقسام طرح و نقش توسط طراحان خوش ذوق ایرانی تولید میگردد. یکی از انواع فرش ماشینی طرح در دو دسته فرش مدرن و سنتی می باشد.

مقاله مرتبط: طراحی سجاده فرش

فرش مدرن چیست؟

در یک تقسیم بندی کلی می توان فرش ها را به دو دسته مدرن و سنتی تقسیم بندی کرد. فرش های سنتی در واقع همان طرح‌های اصیل ایرانی هستند که با گل‌ها و شاخ برگ‌ها، بته جقه و نقوش اسلیمی و ختایی شناخته می‌شوند و فرش‌های مدرن که چند سالی است وارد بازار فرش ماشینی ایران شده‌اند، فرش‌هایی هستندکه با طرح‌های ساده و اغلب هندسی هستند و با تنوع رنگ کمتر شناخته می‌شوند. اگرچه شخصا معتقدم هنوز فرش‌های مدرن آن‌قدر فراگیر نشده‌اند که بخواهیم آن‌ها را هم ردیف با فرش‌های سنتی در یک دسته مجزی قرار دهیم اما به هرحال این فرش‌ها هم بخشی از بازار فرش ایران را به خود اختصاص داده‌اند و همانطور که طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن رونق بیشتری پیدا کرده، استفاده از فرش‌های مدرن متناسب با آن هم بیشتر شده است. در هر صورت اگر چه هنر طراحی ایرانی و رنگ‌های گرم آن را ترجیح می‌دهم اما نکاتی را در مورد فرش‌های مدرن بیان می‌کنم تا اگر قصد خرید این دسته فرش‌ها را دارید به آن‌ها توجه داشته باشید.
 

انواع فرش های مدرن

فرش‌های مدرن با نام‌های مختلفی از جمله فانتزی، فریز، شگی، شنل، عروسکی و ... در بازار وجود دارند که وجه مشترک همه آن‌ها سبک طراحی آنها می‌باشد لذا مهم‌ترین نکته در هنگام خرید آن‌ها دقت در تناسب این فرش‌ها با دکوراسیون منزلتان می‌باشد. نکته دیگر دقت در جنس الیاف این فرش‌هاست چرا که فرش‌های مدرن هم مثل فرش‌های ماشینی سنتی از الیاف اکریلیک، پلی استر یا bcf تولید می‌شوند که در مقاله عوامل تعیین کننده قیمت فرش به تفصیل به آن پرداخته‌ام. در ادامه به مشهورترین انواع فرش‌های مدرن اشاره خواهم کرد.
 

فرش شگی

فرش‌های شگی یا پرز بلند یکی از انواع پرطرفدار فرش‌های مدرن می‌باشند که به خاطر پرزهای بلندشان بسیار نرم هستند و هنگام ایستادن روی این فرش‌ها احساس راحتی می‌کنید امادر مورد آنها باید توجه داشت که طول عمر بالایی ندارند و به دلیل ساختار فرش و پرزهای بلند آن گرد و غبار و خوراکی ها و ... در لابه‌لای آن قرار می‌گیرد و به راحتی قابل تمیز کردن نیستند و شستشوی آن‌ها نیز دشوار است لذا می‌تواند زمینه ساز بروز آلرژی و بعضی بیماری‌ها شود به همین علت استفاده از آن‌ها در اتاق کودک را توصیه نمی‌کنم. بهتر است از این فرش‌ها بیشتر در مکان‌هایی که رفت و آمد در آن‌ها کمتر است استفاده کنید.
 

فرش فریز

فرش‌های فریز هم یکی دیگر از انواع مشهور فرش‌های مدرن می‌باشند که مهم‌ترین مشخصه آن‌ها این است که فاقد پرز می‌باشند (شبیه گلیم) و از انواع الیاف هم تولید می‌شوند. این فرش‌ها در مقایسه با دیگر فرش‌های مدرن از مقاومت بیشتری برخورداند و قابلیت شستشوی راحت‌تری نیز دارند لذا استفاده از آن‌ها در محیطهای پر رفت وآمد مناسب‌تر است.
 

فرش‌ شنل

فرش‌های شنل نیز از انواع فرش‌های مدرن هستند که بر عکس فرش‌های شگی، دارای پرزهای بسیار کوتاه هستند و عمدتا بصورت نقش برجسته در بازار به چشم می‌خورند. این فرش‌ها نیز شستشو راحتی دارند و از نرمی مطلوبی برخودارند.

در نهایت باز هم یادآوری می‌کنم مهم‌ترین نکته در هنگام خرید این فرش‌ها دقت در جنس و کیفیت الیاف، تناسب با دکوراسیون منزل و مکانی که قصد استفاده از آن‌ها را دارید می‌باشد.

مقاله مرتبط: بهترین شوینده ها برای فرش و سجاده فرش